Šrí Dhjánjógídží (1878–1994) byl velký světec, jenž prošel cestou za duchovním osvícením v jiné době, v Indii, která dnes již neexistuje. Přešel na přelomu století bos celou Indii, místy, kde kdysi byla džungle, která je již dnes vykácená a osídlená. Při svém putování se setkával se světci, žijícími v ústraní, zcela oddělenými od běžného světa lidí.
Šrí Dhjánjógídží se narodil v Biháru v Indii a byl velmi duchovní dítě. Jeho matka měla před porodem vizi Pána Kršny, která naznačovala, že přijde velká bytost. Duchovní hledání Šrí Dhjánjógídžího započalo již v sedmi letech, kdy odešel z domova, aby hledal Boha. Přestože rodiče chlapce rychle nalezli, definitivně odešel z domova ve třinácti letech.
Následujících třicet let cestoval po celé Indii a učil se všemu, co ho mohli světci a jógini naučit. Ovládl mantra-jógu, jantra-jógu, hatha-jógu, rádža-jógu a džňána-jógu a stal se odborníkem v jógické filosofii a spisech. Po třiceti letech odříkání a intenzivního hledání stále ještě nedosáhl svého cíle – konečného setkání s Bohem. Konečně se v roce 1921 na hoře Ábú setkal se svým posledním učitelem, velkým mistrem Šrí Jógírádžem Paramešvardadžím, který na něm provedl iniciaci Šaktipáta. Dostal se ihned do nejvyššího stavu samádhi, dosáhl konečné realizace Boha a zůstal v tomto stavu po tři dny.
Šrí Dhjánjógídží byl mimořádná bytost. Díky svému hledání a zejména díky milosti a vedení Šrí Paramešvardadžího se stal mistrem kundaliní-mahájógy a měl moc probouzet spící Kundaliní duchovně hledajících.
Založil malý ášram v Bandhvádu ve státě Gudžarát v Indii, kde pracoval a učil. V roce 1960 byl inspirován k veřejnému předávání instrukcí kundaliní-mahájógy a organizování skupinových meditačních programů po celé Indii. Tím se stal Šrí Dhjánjógídží v historii prvním učitelem v tisícileté linii, který otevřeně, na masové úrovni pracoval pro zvýšení uvědomění lidstva.
V roce 1976 přijel do Ameriky v rámci své celosvětové mise pomoci duchovně hledajícím. Během čtyř let svého pobytu zakládal místní skupiny a inicioval tisíce žáků na cestu kundaliní-mahájógy. Do Indie se vrátil v roce 1980 a strávil zbytek svých dní v Ahmadábádu ve státě Gudžarát. K velkému žalu svých žáků opustil Šrí Dhjánjógídží vědomě své tělo ve sto šestnácti letech, když 29. srpna 1994 na výročí narození Pána Kršny vstoupil do mahá-samádhi.
Šrí Dhjánjógídžího prostá, čistá láska a oddanost blahu lidstva změnila srdce tisíců lidí, jejichž životů se dotkl. Dnes jeho energie pokračuje v práci na jemné úrovni a skrze jeho duchovní dědičku Šrí Ánandí Má.